Hem › Forums › Gemensamt, för alla › Övrigt › Köp & Sälj – Byt & Hyr › MPR till salu
- This topic has 11 replies, 8 voices, and was last updated 13 years, 8 months ago by
goodolle.
-
AuthorPosts
-
-
22 November, 2012 at 2:03 am #391661
Jag såg just att Petteri lagt ut en annons på vn.se att han vill sälja MPR
Bara att Nille hostar upp lite slantar och du får “monopol” på Thaiforum i Sverige 😉
[attachment=0:19zg7y02]mpr.jpg[/attachment:19zg7y02] -
22 November, 2012 at 2:55 am #468871
Ja, om annonsintäkterna stämmer är det ju rena vrakpriset måste jag ju säga!
-
22 November, 2012 at 6:08 am #468873
Det är iallafall ägaren till MPR som lagt ut annonsen, han annonserar även ut sina “hotellsighter” och där har Captain Thailand lagt ett bud.
-
22 November, 2012 at 8:20 am #468874
Frågan är väl hur många baht i timlön dom sajterna kan ge?
-
22 November, 2012 at 8:35 am #468875
Tror priset är relaterat till annonsintäkterna. Tror inte man behöver lägga så mycket tid. Sajterna är ju redan byggda. Man köper ju inte grisen i säcken direkt.
Det första jag skulle kolla på dock är vad företag som Google tycker om sajterna. Har man fått problem med dem och kanske har fått sämre ranking och får in mindre på annonserna kanske investeringen inte är lika bra.
Men vafan, köp sajterna och bli partner med mig! 🙂
-
22 November, 2012 at 3:41 pm #468877
@seaserpent wrote:
@Caveman wrote:
Jag såg just att Petteri lagt ut en annons på vn.se att han vill sälja MPR
Bara att Nille hostar upp lite slantar och du får “monopol” på Thaiforum i Sverige 😉
[attachment=0:3bmnpo8h]mpr.jpg[/attachment:3bmnpo8h]Att det ligger en annons på vn.se är knappast troligt då det är en blockerad domän.
prova wn.se
-
22 November, 2012 at 3:50 pm #468878
@seaserpent wrote:
Att det ligger en annons på vn.se är knappast troligt då det är en blockerad domän.
Det är helt korrekt.
Anledningen till den blockeringen är att vn är en definierad landskod på Internet och betecknar Vietnam.
Blockeringen är lagd av Internetinfrastrukturstiftelsen (IIS) för cirka 8 år sedan.
-
23 November, 2012 at 4:11 pm #468880
Jag tror att Facebook tagit mycket marknad från alla forum av olika slag. Behöver bara gå till mig själv.
Visselligen är Facebook int fokuserat på längre debatter. Men så har vi ju även begreppet tid.
Storhetstiden kanse är slut för denna typ av forum. -
24 November, 2012 at 2:06 am #468881
@Lung Lennart wrote:
Jag tror att Facebook tagit mycket marknad från alla forum av olika slag. Behöver bara gå till mig själv.
Visselligen är Facebook int fokuserat på längre debatter. Men så har vi ju även begreppet tid.
Storhetstiden kanse är slut för denna typ av forum.Nej Lennart Ljung
Facebook förlorar fler folk än de får nya chattare. Det är därför att aktien rasade och nu är FB under utredning av en USA myndighet om fusk vid aktieintroduktionen som var överprisad för det fanns inte substans att tjäna pengar på aktien jämfört med försäljningspriset.
Folk har blivit avskedade för de kritiserade det företag där de jobbade. det var i Göteborg förra sommaren och på flera andra företag. Det är bara till att googla om folk som fått sparken för att de kommenterat sin arbetsplats negativt. Läste även att FK och AF läser FB om personer de vill komma åt och det är inte olagligt.
http://www.expressen.se/gt/kallade-jobb-darhus—mannen-far-sparken/Folk vet att arbetsgivare, myndighetspersoner av olika slag studerar folk på FB världen över, Om man har en ovän så är FB verkligen en källa för ovännen att ösa ur.
Nu för tiden är det nog mest ungdomar som tappat sitt sociala liv och lever i datavärlden som använder FBHälsningar goodolle
-
-
AuthorPosts
- You must be logged in to reply to this topic.